Make your own free website on Tripod.com

RAFFAELLO


İtalyan ressamı ve mimarı (Urbino, 1483-Roma, 1520).

Ressam Giovanni Santi'nin oğlu olan Raffaello Santi (ya da Sanzio) on bir yaşındayken, resimle ilgili ilk bilgileri babasından aldı. Gerçek anlamdaki eğitimineyse Urbino'da Timoteo Viti'nin yanında başladı; daha sonra Perugia'ya yerleşen sanatçı, 1498'de Perugino'nun atölyesine girdi. 1500'de yaptığı Üç Güzeller ve Şövalyenin Düşü adlı çalışmalarıyla sanatının geliştiği görülen Raffaello sırasıyla Siena, Urbino, Floransa ve Roma'da kaldı; sürekli olarak, kendisinden önce yetişmiş büyük ustaların sanatını özümsemeye çalıştı.

FLORANSA'DAKİ EĞİTİM

Umbria'da kısa süre kaldıktan sonra, 1504'te Floransa'ya gitti ve dört yıl süreyle orada çalıştı. Perugino'ya ait iki tablo (Sistina Şapeli'ndeki Aziz Perus'a Anahtarın Teslimi, 1481; kimi zaman Spagna'ya mal edilen Bakirenin Evlenmesi, 1503-04) Raffaello'nun tarih taşıyan ilk tablosuna (Bakirenin Evlenmesi, 1504) esin kaynağı oldu. Ancak temel özellikleri içinde, bu kompozisyon tümüyle Raffaello'nun, Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Fra Bartolomeo'nun sanatından öğrenebildiği her şeyi özümsediği Floransa dönemine aittir. Büyük Duka Madonnası'nda (1505, Floransa, Pitti Galerisi) Leonardo da Vinci'den sfumato tekniğini alan sanatçı, Belvedere Madonnası (1506, Kunsthistorisches Museum, Viyana) ve Güzel Bahçıvan Kadın'da da (1507, Luvre) aynı sanatçıdan "piramit yapısı"ndaki kompozisyonu aldı.

Öte yandan Mezara Konma'da (1507, Borghese Galerisi, Roma) klasik ya da Michelangelo'dan alınma motiflerin sık sık yinelendiği görülür; sanatçının Roma'ya gitmeden önce gerçekleştirmiş olduğu Kutsal Teslis'in Görkemi (1505?, 1507-08 ?, San Severo Manastırı Kilisesi, Perugia) sdlı tek freskte de Fra Albertinelli'nin 1500'de bitirdiği Son Yargı'nın izlerine raslanır.